کتاب صوتی تئوری انتخاب اثر دکترویلیام گلسر

تئوری انتخاب دکتر ویلیام گلسر بر این اصل استوار است که تمامی انسان‏ها به سبب وجود پنج نیاز ژنتیک: بقا، عشق و احساس تعلق خاطر، قدرت، آزادی و تفریح، برانگیخته می‏شوند.

دکتر ویلیام گلسر روان‏پزشک نامدار معاصر با ارائۀ تئوری نوین انتخاب» در عرصۀ علوم رفتاری به چرایی» و چگونگی» انجام رفتار افراد پاسخ داده است.

تئوری انتخاب توضیح می‏ دهد که موجودات زنده چرا و چگونه رفتار می‏کنند.

اساس تئوری انتخاب» بر این اصل استوار است که تمامی انسان‏ها به سبب وجود پنج نیاز ژنتیک: بقا، عشق و احساس تعلق خاطر، قدرت، آزادی و تفریح، برانگیخته می‏شوند.

گلسر در این کتاب توضیح می‏دهد که اگر ما رفتارهای مؤثر و مسئولانه ‏ای انتخاب کنیم، یعنی یاد بگیریم هم نیازهای خود را به خوبی برآورده کنیم و هم مانع برآوردن نیازهای دیگران نشویم؛ خشنود، کامیاب، شاداب و باطراوت خواهیم بود و همواره زندگی را به دلخواه خودمان به پیش خواهیم برد.

کتاب نظریه انتخاب (Choice Theory) ویلیام گلاسر – که به اسم تئوری انتخاب هم شناخته می‌شود – اگر چه نخستین کتاب او نیست؛ اما بی‌تردید مهم‌ترین کتاب اوست.

کتابی که از نخستین انتشار آن در سال ۱۹۹۸ تا کنون، هم‌چنان مورد توجه علاقه‌مندان به روانشناسی و بهبود کیفیت زندگی فردی قرار گرفته است.

ویلیام گلاسر، روانپزشکی است که از چارچوب‌های متعارف روانپزشکی فاصله گرفته است. او اصرار دارد که راهکار بسیاری از مشکلات ما انسان‌ها، در اصلاح رفتارها و انتخاب‌هایمان نهفته است و نه استفاده از داروهای شیمیایی.

او معتقد است که هر چه مرکز کنترل درونی در انسان‌ها بیشتر تقویت و تثبیت شود، مشکلات و چالش‌هایشان در زندگی کمتر خواهد شد.

گلاسر نگرش روانشناسی رایج را روانشناسی کنترل بیرونی(External Control Psychology) یاروانشناسی برون‌نگرمی‌نامد.

نوعی نگاه که به فرد می‌آموزد ریشه و راهکار مشکلاتش را در بیرون از خود جستجو کند:

• آن کارمند من را عصبانی کرد و من سرش فریاد زدم.
  • همسرم از من حمایت کرد و من انگیزه بیشتر پیدا کردم.
  • شرایط اقتصادی نامساعد است و من امید برای فعالیت اقتصادی ندارم.

همه‌ی جمله‌های بالا یک ساختار مشترک دارند: اتفاقی در دنیای بیرون روی می‌دهد و با تحت تأثیر قرار دادن ذهن و جسم‌مان، ما را برمی‌انگیزد تا پاسخی در برابر آن نشان دهیم.

روانشناسی کنترل بیرونی باعث می‌شود که رفتارهای تشویقی و تنبیهی و تلاش برای کنترل دیگران، شدت پیدا کند.

او در فصل اول کتاب نظریه انتخاب، در شرح علت نیاز به یک روانشناسی جدید چنین می‌گوید:

پیش‌فرض عملیاتی روانشناسی کنترل بیرونی این است که:

افرادی را که کار اشتباه انجام می‌دهند، تنبیه کنید، تا آن کاری را که شما فکر می‌کنید درست است انجام دهند.

سپس به آن‌ها پاداش دهید تا الگوی رفتاری جدید را حفظ و تثبیت کنید.

این پیش‌فرض غالبِ الگوی ذهنی اکثر افراد روی این کره خاکی است.

روانشناسی با تعریف روانشناسی کنترل بیرونی به عنوان الگوی ذهنی که منتقد آن است،‌ به نوعی جایگاه خودش را نیز مشخص می‌کند.

در مدل او که آن را نظریه انتخاب (Choice Theory) می‌نامد، منشاء رفتارها، احساسات و انگیزه‌های انسا‌ن‌ها، انتخاب‌ها و رفتارهای هر فرد و تحلیل‌های درونی او در نظر گرفته می‌شود.

درصورت بروز مشکل با ایمیل shomal4kia@yahoo.comمکاتبه فرمائید. ضمنا بدلیل حجم بالای فایل ها در مهلت ده روز پس از خرید دانلود را کامل کنید چون ارسال مجدد فایل ها با محدودیت روبرو می باشد

دریافت فایل

جهت کپی مطلب از ctrl+A استفاده نمایید نماید

دانلود کتاب صوتی تئوری انتخاب اثردکترگلسر

دانلود کتاب صوتی ازدواج بدون شکست

دانلود کتاب صوتی دختر پنهانم ازالنا فرانته

کتاب صوتی این مرد امشب می‌ میرد از زینب ایلخانی

دانلودکتاب صوتی انسان در جستجوی معنا اثر ویکتور فرانکل

کتاب صوتی عشق-رقص-زندگی

,کنترل ,کتاب ,روانشناسی ,تئوری ,الگوی ,است که ,تئوری انتخاب ,و من ,آزادی و ,و تفریح، ,انتخاب  choice theory ,تفریح، برانگیخته می‏شوند ,خاطر، قدرت، آزادی ,تعلق خاطر، قدرت،
مشخصات
آخرین جستجو ها